Araba Kredisi İçin Peşinat Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi peşinatları nasıl belirlenmektedir? Sorusu kredi ile araç alacak olan kişilerin en fazla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Taşıt kredisi alınmadan önce kişilerde belirli bir miktarda peşinat olması gerekmektedir. Araç kredilerinde peşinat oranları belirlenirken; araç bedelinin 50.000 TL’ye kadar olan bölümü için %30, diğer 50.000 TL’lik bölümü için ise %50 olarak hesaplanmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 200.000 TL’lik bir aracın 50.000 TL’lik bölümü için %30’u yani 15.000 TL’si ve geriye kalan 150.000 TL’sinin %50’si olan 75.000 TL’sinin kişinin elinde bulunması gerekmektedir. Kısacası 200.000 TL’lik bir araç için kişinin elinde en az 90.000 TL’nin bulunması gerekmektedir. Geriye kalan tutar için kişi, taşıt kredisine başvurabilir.

Araba Kredisine Kimler Başvurabilir?

Araba kredisi başvurusu yapılabilmesi için kişilerde bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir. Araba kredisi başvurusu yapabilmek için genel şartları taşıyan herkes kredi başvurusu yapabilmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

Kredi kartı ödemelerinde gecikme bulunan kişiler için araba kredisi çıkması son derece küçük bir ihtimaldir.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son zamanlarda araçlara gelen zamlar ile birlikte kişiler ikinci el araçlara yönelmiştir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bunlar:

Exit mobile version