Taşıt Kredisi

Araba Kredisi İçin Peşinat Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi peşinatları nasıl belirlenmektedir? Sorusu kredi ile araç alacak olan kişilerin en fazla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Taşıt kredisi alınmadan önce kişilerde belirli bir miktarda peşinat olması gerekmektedir. Araç kredilerinde peşinat oranları belirlenirken; araç bedelinin 50.000 TL’ye kadar olan bölümü için %30, diğer 50.000 TL’lik bölümü için ise %50 olarak hesaplanmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 200.000 TL’lik bir aracın 50.000 TL’lik bölümü için %30’u yani 15.000 TL’si ve geriye kalan 150.000 TL’sinin %50’si olan 75.000 TL’sinin kişinin elinde bulunması gerekmektedir. Kısacası 200.000 TL’lik bir araç için kişinin elinde en az 90.000 TL’nin bulunması gerekmektedir. Geriye kalan tutar için kişi, taşıt kredisine başvurabilir.

Araba Kredisi İçin Peşinat Nasıl Belirlenir?

Araba Kredisine Kimler Başvurabilir?

Araba kredisi başvurusu yapılabilmesi için kişilerde bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir. Araba kredisi başvurusu yapabilmek için genel şartları taşıyan herkes kredi başvurusu yapabilmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle yasal yaş sınırı olan 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • SGK kaydının da aktif olması gerekmektedir. Bankalar SGK kaydının en az 6 aylık olmasına dikkat etmektedir.
  • Kredi başvurusu yapan kişilerin aylık ödemeleri yapabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.
  • Kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi kartı ödemelerinde gecikme bulunan kişiler için araba kredisi çıkması son derece küçük bir ihtimaldir.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son zamanlarda araçlara gelen zamlar ile birlikte kişiler ikinci el araçlara yönelmiştir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bunlar:

  • Alınacak olan aracın üzerinde herhangi bir yerden ipotek bulunmaması gerekmektedir. Bu araba kredisini doğrudan etkileyen bir unsurdur.
  • Bankaların belirtmiş olduğu yaş sınırına dikkat etmek gerekmektedir. İkinci el araçlar için bazı bankalar 5 yıl bazı bankalar ise 10 yıl yaş sınırı koymaktadır.
  • Alınmak isteyen aracı yetkili bir servise getirmekte fayda olacaktır.
  • Alınacak olan araç üzerine herhangi bir vergi borcu ya da trafik borcu bulunmaması gerekmektedir. Cezası bulunan araçların satışı zor olacaktır. Bu da araç kredisini olumsuz olarak etkilemektedir.
  • Araba kredisi için bankanın istemiş olduğu her türlü bilgi ve belge bankaya sunulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu