Taşıt Kredisi

Araba kredisi için gerekli olan evraklar nelerdir?

Araba kredisi veya Taşıt kredisi araç sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde ödenen taksitler ile sıfır veya ikinci el bir araca sahip olma imkanını elde ederler. Araç kredisi sayesinde araç bedelinin bir kısmını kredilendirilip uzun vadelere bölünüp ödeme kolaylığı sağlanır.

Araç satın alırken araç bedelinde olan eksiğinizi Akbank, İş Bankası, TEB, Denizbank ve Garanti Bankası gibi seçkin bankalardan araç kredisi olarak alabilirsiniz. Araç kredisinden faydalanmak için belli şartlar yerine getirilmelidir.

Araba kredisi için gerekli olan evraklar nelerdir?

Araç Kredisi için Gereken Şartlar

Alınacak aracın fiyatına göre değişen belirlenmiş bir yüzdeye göre alıcının peşinata sahip olması gerekir. Ayrıca araç kredisi veren bankalar, alınmış olan aracın kasko sigortasının mutlaka yapılmasını da zorunlu tutmaktadır.

Sıfır kilometre araç alırken kefil şartı aranmaz. Yeni aracınızı rehin olarak gösterip araç kredisi çekebilirsiniz. İkinci el araç alırken ise kefil olması şarttır ve aracın kasko değeri üzerinden kredi çekilebilir.

Araç Kredisi Başvurusu için Gerekenler

Araç kredisine başvuracak olan başvuru sahibi ve kefil olacak kişiler başvuru için gerekli olan belgeleri toplamak zorundadır. Araç kredisine başvurmak için ilk olarak, kredi çekilecek olan bankanın araç kredisi başvuru formunun doldurulması gerekir. Bunun dışında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport gibi kimliğini belli eden bir belge, başvuruda bulunacak kişinin yaşadığı yeri gösteren son döneme ait elektrik, su, telefon faturası, doğal gaz faturası veya ikametgah belgesi ve çalışma durumunu gösteren aynı zamanda düzenli taksit ödeyebileceğini gösteren gelir belgesi gereklidir.

Gelir belgesi çalışma durumuna göre değişkenlik gösterir. Çalışma durumları üçe ayrılır, bunlar ücretli çalışanlar, emekliler ve şirket sahipleridir. Ücretli çalışanlar için son 12 aya ait maaş bordrosu istenen gelir belgesidir. Emekliler için ise emekli tanıtım kartı ve emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanı istenen gelir belgesidir. Şirket sahipleri içinse güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi istenen gelir belgesidir.

Alınacak araç sıfır kilometre bir araç ise alınacak araca ait proforma faturası gereklidir. Alınan araç ikinci el bir araç ise aracın ruhsatı, son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu